“Daj Włos” Maniewskiemu dla Rak’n’Rolla

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ, a ich cena jest wyjątkowo wysoka. Pomoc niesie program „Daj Włos!”, w którym biorą udział wszystkie salony marki Maniewski. Strzyżenie u wybranych stylistów jest oczywiście bezpłatne. Od stycznia 2023 r. minimalna długość włosów to 35 cm.

Jeśli chciałybyście wesprzeć akcję razem z fundacją Rak’n’Roll przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy moje włosy mogą mieć mniej niż 35cm?
Nie, 35 cm to minimalna długość pasm, jaką można przekazać na peruki w ramach akcji „Daj Włos!”. Krótsze włosy, ze względu na proces tkania peruki, nie są wykorzystywane.

2. Dlaczego włosy muszą mieć minimum 35 cm?
35 cm to minimalna długość włosa, z którego perukarz jest w stanie utkać perukę 25 cm. Krótsze włosy nie są wykorzystywane.

3. Czy 35 cm to długość warkocza, czy rozpuszczonych włosów?
Długość mierzymy na rozpuszczonych włosach i dopiero później zaplatamy je w warkocze.

4. Czy włosy mogą być farbowane/rozjaśniane/po hennie/ombre?
Włosy mogą być farbowane na ciemniejsze kolory, nie mogą być jednak rozjaśniane, ombre ani po hennie. Włosy, które były rozjaśnione a następnie pofarbowane na ciemniejszy kolor nie nadają się na perukę.

5. Czy włosy mogą być cieniowane?
Włosy mogą być cieniowane, ale ważne jest aby większość z nich miała minimum 35cm.

6. Czy otrzymam potwierdzenie, że moje włosy dotarły? Czy dostanę podziękowanie za udział w akcji „Daj Włos!”?
Osoby, które dołączyły do przesyłki z włosami oświadczenie, otrzymują podziękowania w formie elektronicznej (mail). W związku z tym, że dostajemy kilka tysięcy przesyłek miesięcznie bardzo prosimy o cierpliwość. Proces ewidencji przesyłek może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy.

7. Czy muszę ściąć włosy w salonie współpracującym z Fundacją?
Włosy można ściąć w salonie współpracującym z Fundacją, w zaufanym salonie lub samemu. Najważniejsze jest, aby włosy zostały ścięte zgodnie z instrukcją i przesłane na adres Fundacji razem z oświadczeniem.
Instrukcja: Instrukcja ścinania włosów
Oświadczenie: Oświadczenie o oddaniu włosów

8. Co dołączyć do wysyłki? Jak zapakować włosy?
Bardzo prosimy, aby każdy Darczyńca zapakował włosy w papier/ręcznik papierowy i razem z oświadczeniem przesłał je na adres Fundacji: ul. Wiśniowa 59 lok. 6, 02-520 Warszawa z dopiskiem : „Daj włos!”. Będziemy bardzo wdzięczni za nie owijanie włosów w oświadczenia – zdecydowanie ułatwi nam to pracę

9. Czy włosy mogą być ścięte w jednym warkoczu?
Można przekazać również włosy, które zostały obcięte w jednym warkoczu. Ważne by był dobrze związany gumką. Dla lepszej jakości włosów (pasma o podobnej długości) wskazane jest jednak obcinanie kilku warkoczy. Ostatecznej ocenie jakościowej włosy są poddawane w perukarni Rokoko Hair Company.

10. Co zrobić jeśli włosy zostały ścięte niezgodnie z instrukcją?
Włosy ścięte niezgodnie z instrukcją można do nas przysłać, ale nie możemy zagwarantować, że zostaną wykorzystane do przygotowania peruki. Najważniejsze jest, aby włosy nie były pomieszane nasada-końce – takie włosy nie są wykorzystywane.

11. Czy mogę oddać włosy ścięte kilka lat temu?
Jeżeli włosy były dobrze przechowywane, a nasada nie jest pomieszana z końcówką oczywiście można przesłać włosy do Fundacji  Prosimy o dołączenie oświadczenia i zawinięcie włosów w papier. Ocenie jakościowej włosy podlegają w firmie perukarskiej Rokoko Hair Company (www.rokoko.com.pl) z którą współpracujemy i która wykonuje i przekazuje peruki bezpłatnie.

12. Czy mogę zobaczyć perukę wykonaną z moich włosów?
Na jedną perukę potrzeba włosów od 5-10 osób w zależności od jakości. Włosy w trakcie segregacji są łączone w grupy podobnych typów, o podobnej jakości, kolorze i długości. Nie jest możliwe śledzenie pasm od konkretnej osoby.

13. Jakie dane mam wpisać na oświadczeniu jeżeli włosy oddaje dziecko?
Jeżeli włosy oddaje osoba niepełnoletnia, bardzo prosimy o wpisanie jej imienia i nazwiska z adnotacją, że jest to dziecko oraz podpis opiekuna prawnego.

14. Czy można oddać kręcone włosy?
Można oddać włosy kręcone naturalnie. Włosy po trwałej nie nadają się na peruki.

15. Jak przygotować kręcone włosy?
Przed obcięciem kręcone włosy należy wyprostować, zmierzyć 25 cm, zapleść warkoczyki, ściąć i przesłać.

16. Czy można oddać dredy?
Nie, włosy w dredach ulegają sfilcowaniu i są zniszczone. Nie da się ich odzyskać na potrzeby wykonania peruki.

17. Czy wysyłacie podziękowania?
Tak, wysyłamy je drogą elektroniczną. Ze względu na dużą liczbę przesyłek, może to trwać długo. Czasem maile od nas wpadają do spamu – prosimy o sprawdzanie tego folderu 

18. Czy mogę przynieść obcięte włosy do Biura Fundacji?
Tak! Jeżeli mieszkasz blisko i chcesz przynieść obcięte już włosy do Biura Fundacji (ul. Wiśniowa 59/6, Warszawa) – serdecznie zapraszamy! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16.

19. Czy siwe włosy nadają się do zrobienia peruki?
Tak, siwe włosy można przekazać na akcję Daj Włos!

20. Czy mogę przekazać włosy po keratynowym prostowaniu?
Niestety, włosy po tego typu zabiegu nie nadadzą się do zrobienia peruki.

21. Na jaki adres należy przesłać włosy? 
Włosy razem z oświadczeniem należy przesłać na adres Biura Fundacji: ul. Wiśniowa 59/6, 02-520 Warszawa z dopiskiem „Daj Włos!”

22. W co zapakować włosy/Jak je wysłać?
Włosy można zawinąć w ręcznik papierowy, tak aby nasada nie pomieszała się z końcówką. Najlepiej wysłać je w kopercie bąbelkowej za potwierdzeniem odbioru. P.S. pamiętaj o dołączeniu oświadczenia do przesyłki

Najczęstsze błędy, które uniemożliwiają wykorzystanie podarowanych włosów:

1. Obcinanie mokrych włosów
Włosy darowane na akcję Daj Włos! muszą być ścinane suche. Nawet odrobinę wilgotne włosy zaplecione w warkocze pleśnieją w drodze do Fundacji i niestety nie mogą być wykorzystane przy tworzeniu peruk.

2. Przesłanie włosów „luzem”, czyli nie zaplecionych lub nie związanych w kucyk
Włosy przesyłane „luzem” najczęściej mieszają się w trakcie drogi, czyli nasada miesza się z końcówkami, a takie nie mogą być wykorzystane do tkania peruki.

3. Ścięcie włosów po nałożeniu odżywki
Włosy bez odżywki są wymagane, gdyż odżywki mogą powodować zmianę struktury włosa, ich zbytnie natłuszczenie lub wysuszenie.


fot. Sławomir Haratym

Nasze bestsellery

Sprawdź produkty najczęściej wybierane przez naszych Klientów.

Podobne artykuły

Sklep Maniewski

Zajrzyj do naszego sklepu i skorzystaj z darmowej dostawy dla zamówień powyżej 149 zł

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner