Nikotyna — wróg Twoich włosów

Nie ma piękna bez zdrowia. Nasz wygląd to w dużej mierze efekt tego, jak o siebie dbamy. Nikotyna nie pomaga ani naszej cerze, ani włosom. Przypominamy o tym z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu (31.05)

Papierosy potrafią przyspieszyć proces starzenia o dobrych kilka lat. Z badań wynika, że są dwa razy bardziej zdradliwe niż słońce. Skóra palaczy jest niemal trzy razy starsza niż osób niepalących w tym samym wieku. Nikotyna nie pomaga też naszym włosom. Powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a to prowadzi do zmniejszonego uwalniania tlenu w tkankach i niedostatecznego odżywienia cebulek. Dodatkowo dym zawiera substancje smoliste, które osadzają się na włosach i działają wysuszająco. Włosy stają się matowe i łamliwe.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Ma zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.


Photo by Quinten de Graaf on Unsplash

Podobne wpisy