31 maja nasze biuro będzie nieczynne, zapraszamy do kontaktu 3 czerwca

Search
Close this search box.

Ciekawostki o pielęgnacji włosów – fakty i mity

Jaki mit dotyczący włosów i ich pielęgnacji najczęściej słyszałaś? W miejsce jednego wyrwanego siwego włosa wyrasta 5 nowych? Suszenie niszczy włosy? A może ktoś Ci powiedział, że podcinane częściej włosy rosną szybciej? Dziś rozprawiamy się z kolejną porcją fryzjerskich mitów!

Częste mycie włosów im szkodzi – MIT

To jeden z popularniejszych i jednocześnie najbardziej szkodliwych mitów dotyczących pielęgnacji. Włosy przetłuszczone bezwzględnie należy umyć. W innym wypadku zanieczyszczenia dalej będą odkładać się na powierzchni skóry, co z kolei może doprowadzić do podrażnień oraz zatkania mieszków włosowych, a w efekcie nawet do wypadania włosów. Częstsze ich mycie (jeśli robimy to przy pomocy łagodnego szamponu) nie niszczy włosów, a wręcz działa na nie i na skórę pielęgnacyjnie.

Z jednego wyrwanego siwego włosa wyrasta 5 kolejnych – MIT

Mogłaś słyszeć kilka wersji tego mitu. Jedna mówi o 2 nowych włosach w miejsce jednego wyrwanego, inna o 3, a jeszcze kolejna o 5. A wszystko to nieprawda i mit, który powstał tylko i wyłącznie w wyniku strachu przed siwieniem. Prawda jest taka, że w miejsce jednego włosa może wyrosnąć tylko jeden nowy włos.

Suszenie niszczy włosy – MIT I FAKT

Zacznijmy od tego, dlaczego jest to faktem. Otóż jeśli będziemy suszyć włosy w sposób nieprawidłowy (czyli na przykład używając do tego najcieplejszego powietrza) lub przy pomocy lokówko-suszarki, to faktycznie możemy przyczynić się do powstania zniszczeń. Jednak robiąc to prawidłowo, używając letniego powietrza oraz ochrony termicznej, nie tylko nie zniszczymy włosów – co więcej takie wyjście będzie dla naszych kosmyków znacznie lepsze niż samodzielne wyschnięcie!

Często podcinane włosy rosną szybciej – MIT

To jest mit, który może mieć w sobie ziarno prawdy. Z całą pewnością podcinanie końcówek nie wypływa na sam proces wzrostu włosa oraz na jego tempo. Z drugiej jednak strony, kiedy nie podcinamy końcówek przez wiele miesięcy (a może nawet lat), te zaczynają się rozdwajać, łamać i kruszyć. Efekt jest taki, że regularnie ubywa nam włosów na długości i nie jest to proces kontrolowany (w końcu włos nie będzie się urywać równo po centymetrze). Regularne podcinanie końcówek sprawia, że włos się nie rozdwaja i nie niszczy, zatem proces wzrostu jest lepiej widoczny.

Używanie olejku przed suszeniem sprawi, że włosy się usmażą – MIT

Paradoksalnie jest to dość często pojawiające się stwierdzenie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Musielibyśmy na włosy działać naprawdę skrajnie wysoką temperaturą, aby je „usmażyć”, a wykorzystując ciepłe lub letnie powietrze z suszarki nie ma takiego ryzyka. Co więcej, sera i olejki przeznaczonych do pielęgnacji i stylizacji włosów zawierają składniki odżywcze, które lepiej wchłaniają się w wyższej temperaturze. Zatem to wręcz wskazane, aby nałożyć kilka kropel na kosmyki jeszcze przed ich wysuszeniem i modelowaniem.

Nasze bestsellery

Sprawdź produkty najczęściej wybierane przez naszych Klientów.

Podobne artykuły

Sklep Maniewski

Zajrzyj do naszego sklepu i skorzystaj z darmowej dostawy dla zamówień powyżej 149 zł

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner