Sposób pielęgnacji włosów warto dopasować do ich porowatości. Pewnie już niejednokrotnie o tym słyszałaś. Tylko czym jest ta porowatość? I jak samodzielnie ją określić? Dziś opowiadamy o wszystkim, co powinnaś wiedzieć, aby Twoja domowa pielęgnacja zaczęła przynosić oczekiwane efekty.
Czym jest porowatość włosów?
Fryzjerzy często mówią o włosach, że są mniej lub bardziej porowate. W rzeczywistości wyróżniamy trzy główne typy porowatości:
- Niskoporowate – są pełne blasku, widocznie zdrowe i mocne.
- Średnioporowate – najpowszechniejszy typ włosa, ogólnie zdrowe, ale potrzebują uwagi.
- Wysokoporowate – ten typ może być taki z natury (włosy kręcone i falowane są wysokoporowate), ale porowatość może się zwiększyć przez regularne poddawanie włosów zabiegom chemicznym oraz mocnej stylizacji; są matowe, puszące się, wrażliwe i delikatne.
Oprócz tego mamy również typ średnioporowate+, czyli „średniopory” idące w kierunku wysokiej porowatości oraz średnioporowate-, idące w stronę niskiej porowatości.
Każda z tych nazw określa to, jak bardzo rozchylone są łuski włosa. Łuski włosa o niskiej porowatości będą ściśle przylegające do siebie. Analogicznie – włos o wysokiej porowatości charakteryzuje się łuskami mocno rozchylonymi. Z kolei włosy średnioporowate będą gdzieś pomiędzy wcześniejszymi dwoma rodzajami.
Jak samodzielnie określić porowatość włosów?
Warto obserwować swoje włosy, a także zwracać uwagę to, jakim zabiegom je poddajemy. Najczęściej jest tak, że od razu czytając opisy poszczególnych porowatości, od razu zauważymy, do jakiej grupy możemy zakwalifikować nasze włosy. Jednak w przypadku braku pewności, najlepiej wykonać jeden z ogólnodostępnych internetowych testów, który od razu rozwieje wątpliwości. Ale uwaga: porowatość może się zmieniać (jeśli odpowiednio o włosy dbamy – z pewnością porowatość się zmniejszy, natomiast w przypadku częstych dekoloryzacji lub stylizacji na gorąco – może się zwiększyć). Dlatego warto test powtarzać raz na jakiś czas.
Pielęgnacja
Każdy z trzech rodzajów włosów będzie wymagać zupełnie innej pielęgnacji. Przykładowo: wysokoporowate włosy potrzebują większej odbudowy, nawodnienia, a także dociążenia, niż włosy niskoporowate, które bardzo łatwo obciążyć. Dlatego też produkty do pielęgnacji włosów warto wybierać zgodnie z zasadami równowagi PEH.
Przeczytaj więcej: Równowaga PEH, czyli 3 filary pielęgnacji
Jeśli potrzebujesz pomocy przy rozplanowaniu domowej pielęgnacji w zgodzie z porowatością swoich włosów – odezwij się do nas w mediach społecznościowych, na Facebooku lub Instagramie, a chętnie Ci pomożemy!