Bez względu na to, w którym miejscu swojej kariery się znajdujesz – czy na samym jej początku, czy już masz swoją obraną ścieżkę – warto w pewnym momencie zatrzymać się i poświęcić chwilę na refleksję. W szczerej rozmowie Maciej Maniewski opowiada, jaki sposób konsekwentnie dążyć do spełnienia marzenia, jakim jest mistrzostwo we fryzjerstwie.
Jak świadomie kształtować swoją karierę?
Maciej Maniewski: Najważniejsze jest to, abyśmy czuli to, co robimy. Kiedy impuls wychodzi z pasji, zaangażowanie zawsze będzie większe, a to zaowocuje czymś pięknym. I tym uczuciem warto kierować się na wielu płaszczyznach. Czy to w życiu osobistym, czy przy wyborze miejsca pracy, Akademii, instruktorów. To jest też moja dewiza od lat. Jeśli coś czuję, to to robię, a jeśli nie – nie angażuje się. Kolejną sprawą jest cel, bo to on nas napędza do pracy, daje motywację i pozwala poszerzać horyzonty. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie zawsze je osiągniemy. Rozwój nie zawsze jest liniowy. Raz jest lepiej, a raz gorzej, ale to właśnie ta droga, którą pokonujemy, jest ważniejsza od samego celu. A droga to edukacja, szkolenia, wzmacnianie siebie, poznawanie nowych ludzi, a później swobodna praca z dużą pewnością siebie i lekkością. Warto zastanowić się też, co chcemy u siebie rozwijać. Nie ma ludzi doskonałych, którzy specjalizują się we wszystkim. Dlatego dobrze jest wybrać swoją dziedzinę, w której będziemy dążyć o perfekcji. Nie skupiajmy się też zbytnio na sukcesie, do którego chcemy dążyć za wszelką cenę. Skupmy się na rozwoju swojego rzemiosła, swoich umiejętności. Wtedy sukces nas znajdzie.
Jak ważna w tym wszystkim jest regularność szkoleń?
M.M.: Odkąd w 1993 roku rozpocząłem swoją przygodę z fryzjerstwem, byłem na setkach szkoleń na całym świecie. Do wielu z nich, nawet podstawowych, wracałem wielokrotnie. Powtarzanie treningu sprawia, że prawidłowe ruchy zapadają nam mocno w pamięć, co pozwala pozbyć się złych nawyków. Trening to nie tylko przyswajanie informacji, ale też nauka poprawności naszej postawy. Ta powtarzalność nierozerwalnie łączy się z regularnością, nie istnieje jedno bez drugiego. Może zbyt często to mówię, ale to ważne – regularny trening czyni mistrza. Im częściej trenujemy, stajemy się coraz lepsi i bardziej otwarci. Po czym poznać dobrego fryzjera? Dobry fryzjer to fryzjer precyzyjny. A ta precyzja bierze się z regularności treningu, ale też koncentracji i zrozumienia. Przez połączenie tych wszystkich elementów jesteśmy w stanie podnieść swój poziom. Co istotne, to czyni pracę efektywniejszą nie tylko z poziomu kursanta, ale i instruktora. Im częściej daną osobę spotykam, tym więcej wiem o jej sposobie pracy. Poznaję jej techniki i wiem, jakie popełnia błędy, dzięki czemu łatwiej jest mi później ją korygować, wiem, na co zwracać uwagę. To sprawia, że taki trening jest efektywniejszy, a kariera tej osoby zdecydowanie przyspiesza.
Czyli nawet te same szkolenia warto powtarzać kilkakrotnie?
M.M.: Oczywiście! W ten sposób najlepiej szlifujemy swoje umiejętności. Za każdym razem wyciągniemy ze szkolenia dla siebie coś innego i lepszego. Tak jak uczymy się języków obcych, tak i fryzjerstwo warto powtarzać i doskonalić. Nie krępujmy się wracać na szkolenie kilka razy. Czasem za pierwszym razem nie jesteśmy w stanie przyswoić pewnych rzeczy, za drugim też nie, a za trzecim w końcu do nas trafiają. Widzę to nie tylko na przykładzie moich kursantów, ale i swoim własnym.
A jak wybrać Akademię? W dzisiejszych czasach powstaje ich coraz więcej, co nie ułatwia wyboru.
M.M.: Jeśli już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu szkoleń, warto postawić na sprawdzone Akademie z dużym doświadczeniem. Wybierajmy najlepszych, sprawdzonych ludzi z wieloletnią tradycją, którzy na swoim koncie mają setki, jak nie tysiące zadowolonych kursantów. Właśnie od takich ludzi z doświadczeniem nauczymy się najwięcej. I nie mówimy tutaj tylko o doświadczeniu w zawodzie fryzjera, ale w roli edukatora. Instruktor może wykonać najbardziej niezwykłe strzyżenie czy koloryzację pokazową, jednak nie to będzie jego wizytówką. Będą nią postępy i rozwój jego podopiecznych. Umiejętności edukatora do zrozumiałego przedstawienia tematu jest kluczowe, bo gdy zrozumiemy to, co robimy – nasza praca stanie się przyjemnością i pojawi się miejsce na rozwój. Dokładnie takich praktyk od lat uczę wszystkich instruktorów Akademii Maniewski, którzy bez przerwy rozwijają się dla naszych kursantów.
Warto też zadawać pytania, kontaktować się z Akademiami czy instruktorami. Dlatego zachęcam fryzjerów, odezwijcie się do mnie w moich mediach społecznościowych, na Facebooku czy na Instagramie, a ja zawsze chętnie odpowiem na wszystkie Wasze pytania i pomogę dobrać szkolenie idealnie dopasowane do Waszych potrzeb. Do zobaczenia!