Przetłuszczanie się włosów, a właściwie skóry głowy, jest problemem, który dotyczy wielu kobiet i mężczyzn. Często towarzyszy mu nadwrażliwość, swędzenie, a także łupież. Jakie mogą być przyczyny tego problemu? I jak sobie z nim poradzić? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Jaki jest powód przetłuszczania się włosów?
Aby poradzić sobie z nadmierną potliwością skóry głowy, w pierwszej kolejności należy znaleźć jej przyczynę. Najczęściej stoi za tym jakiś czynnik, będący elementem domowej pielęgnacji. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakiego szamponu używasz i jaki jest skład tego produktu. Unikaj silnych substancji myjących, takich jak SLESy czy SLSy. Mają mocne działanie oczyszczające, a przez to jednocześnie wyjątkowo przesuszają skórę. Postawiona w takiej sytuacji skóra zaczyna się bronić i produkuje więcej sebum, aby się nawilżyć. W ten sposób powstaje błędne koło, z którego ciężko jest wyjść.
Jak dobrać odpowiedni szampon?
Sięgnij po szampon, który będzie miał delikatne działanie oczyszczające, ale jednocześnie będzie działać kojąco i normalizująco na skórę. Taki produkt sobie nie tylko z nadmierną potliwością, ale także z problemami, które jej często towarzyszą, jak łupież czy nadwrażliwość. Specjaliści z salonu Maniewski polecają szczególnie naturalny i wegański szampon Scalp Remedy marki Davroe oraz szampon Sensitive marki Farmagan o niemal farmaceutycznym składzie.
Czy „przetrzymanie włosów” bez mycia to dobry pomysł?
Popularnym w Internecie sposobem na pozorne poradzenie sobie z przetłuszczaniem się skóry głowy jest „przetrzymanie włosów” bez mycia maksymalnie długo. Podobno dzięki temu łatwiej będzie ograniczyć częstotliwość mycia, bo to właśnie ono negatywnie wpływa na kondycję skóry i kosmyków. To absolutnie nie jest prawda. Włosy jak najbardziej można myć tak często, jak tylko tego potrzebują, jeśli używamy delikatnego szamponu. Natomiast zbyt rzadkie mycie lub właśnie „przetrzymanie” może przyczynić się do powstania podrażnień skóry, a nawet do wypadania włosów.
Kiedy udać się do specjalisty?
Może być też tak, że powodem nadmiernej potliwości skóry głowy są problemy skórne, takie jak ŁZS, AZS lub inne. W tym przypadku również istotne będzie używanie bardzo delikatnego szamponu, ale pierwsze kroki zawsze należy skierować do dermatologa lub trychologa, który dokładnie przebada skórę i jeśli jest taka konieczność, to rozplanuje specjalistyczne leczenie.