Darmowa dostawa na Black Week od 26.11.2024 do 02.12.2024.

Życiorys włosów

Życie włosów ma takie fazy rozwoju jak i nasze. Cykl wzrostu zapisany jest już w genach. Jak wygląda? Kiedy nasze włosy dostarczają powodu do niepokoju?

Na głowie znajduje się ok. 100-150 tyś mieszków włosowych. Każdy włos zbudowany jest z: wystającej ponad powierzchnię skóry łodygi oraz tkwiącego w skórze korzenia. Korzeń otoczony jest tzw. mieszkiem włosowym.  Dolna część mieszka włosowego, przypominająca swym wyglądem kolbę, nosi nazwę opuszki i stanowi miejsce powstawania włosa.

Mieszki znajdują się w różnych fazach cyklu włosowego, dzięki czemu wzrost włosów, jak i utrata to zjawiska ciągłe. Cykl rozwojowy pojedynczego włosa jest indywidualny, niezależny od cyklu pozostałych włosów. Warunkiem jego prawidłowego przebiegu jest zapewnienie dostatecznego odżywienia włosa, za co odpowiada brodawka.

Okres wzrostu trwa zwykle 3-6 lat. W tym stadium rozwojowym znajduje się ok 80-85% włosów w obrębie skóry owłosionej głowy. Zwykle włos rośnie ok. 1 cm na miesiąc, osiągając max. ok. 60-70 cm długości. Przed wejściem w etap spoczynku mieszek włosowy przechodzi w fazę inwolucji, czyli katagen. Z reguły trwa ona od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 0,5-1% włosów. Kolejny etap to trwający 2-4 miesięcy telogen, czyli stan spoczynku. W tej fazie znajduje się 10-20%.

Dziennie tracimy 60-100 włosów. Jest to widoczne w trakcie mycia oraz czesania i nie powinno budzić niepokoju. Przy codziennym myciu  proces i jest równomierny, przy myciu raz w tygodniu adekwatnie zwiększony. Włosy najmocniej wypadają w okresie niemowlęcym, w czasie dojrzewania oraz u osób po 60 roku życia.

Jeśli natomiast obserwuje się nasilone wypadanie włosów utrzymujące się przez kilka tygodni, bez towarzyszącego odrostu, najlepiej skontaktować się z właściwym specjalistą. 

Nasze bestsellery

Sprawdź produkty najczęściej wybierane przez naszych Klientów.

Podobne artykuły

Sklep Maniewski

Zajrzyj do naszego sklepu i skorzystaj z darmowej dostawy dla zamówień powyżej 149 zł