2 maja nasze biuro będzie nieczynne, zapraszamy do kontaktu 6 maja

Ajurweda a zdrowie włosów

Styl życia, recepta na dobrostan, dobroczynna asekuracja codzienności. Ajurweda wywodzi się z Indii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za najstarszy system opieki zdrowotnej. Jakich informacji dostarcza w temacie piękna i zdrowia włosów?

Podstawą tego systemu są tzw.  trzy dosze. Konstrukcje Wata, Pitta i Kapha można odnosić zarówno do natury, jak i do naszego zdrowia. Również na włosy możemy patrzeć w ten sposób. Każda dosza ma swój typ reprezentatywny. Osoby w typie Vata mają włosy cienkie, suche i szorstkie. Częstą przypadłością są rozdwajające końcówki. U ludzi z konstrukcją Pitta dominują cienkie włosy, które mają skłonność do przedwczesnego rozrzedzenia czy siwienia. Z kolei dla osób z konstrukcją Kapha charakterystyczne są włosy grube i tłuste. Każda dosza wymaga osobnej pielęgnacji. Vata lubi olej migdałowy lub sezamowy jako bazowy. W przypadku przeważającej doszy Pitta trafionym wyborem jest olej kokosowy jako olej bazowy. Może opóźnić rozdwajanie włosów i przedwczesne siwienie. Dla typu kapha najlepszy jest olej z sezamu lub oliwa z oliwek, która dodatkowo ma właściwości oczyszczające.

Ajurweda wierzy również w masaż i poświęca wiele uwagi jego dobroczynnym właściwościom. Istnieją szczególne punkty zwane “marma”. Koncentrowanie się na nich podczas masażu daje najlepsze efekty.  Delikatny nacisk poprawia zdrowie  włosów i  relaksuje. Masaż  za pomocą ciepłego oleju  jest cenionym sposobem odżywiania naszego ciała.

Do tematu rzeczy, które nas karmią można podejść również bardziej dosłownie. Poranek dobrze zacząć od zjedzenia np. garstki nasion sezamu. To również jedno z zaleceń ajurwedy. Taka niewielka porcja zawiera 1200 mg wapnia i magnezu. Dobrym źródłem tego pierwiastka jest woda kokosowa, choć jeśli masz wysoki cholesterol, postaraj się jej unikać. Co jeszcze może stać się gwarancją piękna i zdrowia? Odpowiednio dobrana suplementacja. Wyważona kompozycja specjalnych, odżywczych substancji pomaga włosom i skórze głowy w codziennej regeneracji. Dlatego polecamy Merz Spezial Dragees. Odnowienie zdrowej struktury włosa jest możliwe tylko od wewnątrz. W Merz Spezial Dragees składnikami odpowiedzialnymi za włosy są: witamina A, panotenian wapnia, kwas foliowy. Warto dostarczać je sobie codziennie w postaci dwóch kapsułek.

Nasze bestsellery

Sprawdź produkty najczęściej wybierane przez naszych Klientów.

Podobne artykuły

Sklep Maniewski

Zajrzyj do naszego sklepu i skorzystaj z darmowej dostawy dla zamówień powyżej 149 zł

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner