Kosmetyki naturalne – jak je rozpoznać?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to dla nas ważne, czerwcowe święto. Od lat naszą pracę wspomagają produkty, których skuteczność jest gwarantowana przez działanie naturalne i organiczne. Jak je rozpoznać? Na co zwracać uwagę? 

Naturalne= organiczne?

Kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne to  nie to samo. Żeby móc dany produkt nazwać naturalnym, wystarczy, że będzie w swoim składzie zawierał elementy takie jak roślinne ekstrakty, składniki mineralne czy substancje odzwierzęce. Nie wyklucza to dodawania syntetyków. Kosmetyki organiczne podlegają większymi obwarowaniom, a dodawanie do nich np. parabenów jest zabronione. 

Oceniaj kosmetyk po…etykiecie

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą umieszczać na etykiecie skład kosmetyków zgodnie z systemem INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków). 

Co warto o nim wiedzieć?  System  posługuje się dwoma językami – angielskim dla związków chemicznych oraz łaciną dla roślin. Im więcej nazw łacińskich zobaczycie, tym więcej naturalnych składników jest w produkcie. Składniki są umieszczone na etykiecie zaczynając od tego, którego jest najwięcej, skończywszy na tym którego stężenie nie przekracza nawet 1%.

Tekst powstał z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. 

Podobne wpisy