Zniszczone, rozdwajające się końcówki, a włosy na długości przesuszone i kruche – znasz taki przypadek? Najczęściej włosy nie niszczą się z dnia na dzień. Na ich kondycję pracujemy latami. Pozornie błahe przyzwyczajenia mogą okazać się niezwykle istotne w ujęciu długofalowym i znacząco wpływać na zdrowie oraz wygląd włosów. Jakie złe nawyki są najbardziej popularne i jak je zmienić?
Nie pocieraj włosów ręcznikiem
Tę czynność znamy od dziecka, kiedy mama po kąpieli grubym, ciepłym ręcznikiem frotte wycierała nam głowę. Ten nawyk został z większością z nas do dziś i przyczynia się do powstania uszkodzeń mechanicznych na długości włosów. Dlaczego? Frotte nie jest najdelikatniejszym materiałem, a mokre włosy wciąż mają rozchyloną łuskę, co oznacza, że są bardziej podatne na zniszczenia. Tarcie jest ich największym wrogiem. Nie trudno zatem przewidzieć, jak kończy się regularne, energiczne ich pocieranie po kąpieli. Ręcznik frotte zamień na taki z mikrofibry lub po prostu na bawełnianą koszulkę i delikatnie odciśnij nadmiar wody z włosów, bez pocierania. Taka opcja będzie o wiele bezpieczniejsza.
Nie chodź spać z mokrymi włosami
Myślisz, że to na pewno będzie bezpieczniejsze wyjście niż wysuszenie włosów suszarką? Błąd. Suszarka nie niszczy włosów. Z kolei śpiąc z mokrymi włosami znów, tak jak w przypadku pocierania ręcznikiem, narażamy mokre kosmyki na niszczycielskie tarcie. Co więcej, moczymy przy okazji poduszkę, kołdrę czy piżamę, a to składa się na idealne środowisko dla bakterii. To może przyczynić się także do powstania zmian skórnych na twarzy czy do podrażnień skóry głowy.
Używaj odżywki lub maski po każdym myciu włosów
Pamiętaj, że szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a odżywkę lub maskę do włosów. Dlatego szampon nigdy nie zastąpi produktów mających na celu zadbać o kondycję kosmyków na długości. Używaj odżywki lub maski po każdym myciu i nakładaj kosmetyk od połowy długości (mniej-więcej od wysokości ucha) na same końce. Kilka minut zapewni Twoim włosom gładkość, blask, a także pomoże domknąć łuskę, dzięki czemu będą mniej podatne na potencjalne zniszczenia mechaniczne, które mogą powstać w ciągu dnia.